PŘETAV SE DO POSTAVY

Chůze po jevišti – štronzo – individuální živé obrazy.

  • Hráči se pohybují po jevišti. Učitel zadává pohyb (rychlosti, prostředí atd.).
  • Hráč X je mimo jeviště a ze soupisky rolí vybírá postavu. Když má vybráno vykřikne „štronzo“, ostatní se zastaví. Hráč X zadá postavu, ostatní hráči se do ní přetaví. Poté hráč X předá svou roli „štronzmana“ někomu dalšímu.

Přetavení

Nejsem si zcela jistý slovem „přetavení“, ale zatím jsem lepší nenašel.
Když se taví taví železo, tak na něj působí jen jedna síla a tou je gravitace. Železo se postupně stéká do výhně bez kroucení a dalších pohybů. Je to jako, když se roztéká sněhulák. Stejně jako železo se hráči přetaví do jiného pohybu – bez zbytečného cukání, poskakování, pružení. Koncentrují se na výsledek.
Instrukce

Instrukce

– zastavte se, vůbec se nehýbejte, jen si poslechněte zadání.
– dobře si promyslete, jak má vaše postava vypadat. Jaký bude mít výraz, jaký postoj, kde budou vaše ruce a nohy
– až vám dám znamení, přetavte se co nejdnoduším pohybem do vaší vize. Budete jako železo, které někdo na okamžik roztaví, ale po jednoduchém pohybu ho někdo opět zchladí a jste opět nehybní.

Dodatečné instrukce

– Někteří hráčí zruší štronzo, narovnají se, přemýšlí, a pak teprve zaujmou pozici /// Nedělejte žádné mezipohyby. Celé vaše tělo, každá končetina, směřuje rovnou tam, kam má. Promyslete to v hlavě a pak to rovnou realizujte.
– Někteří hráči se dostanou do určité pozice a pak ji ještě změní. /// Nehledejte nejlepší pozici, neměňte ji. V hlavě si připravte, jak bude vaše postava vypadat, pak se jí stanete. Když zjistíte, že to u této postavy nevyšlo, nechte to být. Poučte se pro další postavu.
– Někteří hráči po vytvoření postavy pruží, ošívají se a podobně. /// Zkuste vydržet v absolutním klidu. Štronzo trvá jen chvilku. Nechte divákovi zažít pocit, že se dívá na železnou sochu.


Instukce dávkujeme postupně. Na začátku stačí jen to, ať se zastaví a udělají postavu. Postupně přecházíme do zpřesňování pohybů a postojů.