ZÁPLETKA A DĚJ
Možnosti, jak pokračovat v dobře založené rutině.
ZÁPLETKA
Máme základní fakta o postavě, známe její charakter. Vymyslet zápletku v tu chvíli není těžké. Hlavní postavě se stane něco, co naruší běžnou rutinu. Ideálně něco, co nutí hlavní postavu do dalšího děje – co ji motivuje jednat.
V příspěvku o Rutině je příběh prodavače pyžam, který má nejraději spánek. Hledáme tedy něco, čím ho o ten spánek připravíme. Nabízí se hned několik variant.
Kluci by nejspíš navrhli, že krámek přepadne zloděj, který mu ukradne všechna pyžama a peníze. Dokonce i jeho vlastní nejmilovanější pyžamo. Policie začne krádež vyšetřovat, ale má poněkud vlažný přístup. Prodavač pyžam se tedy pustí do vlastního pátrání a my můžeme sledovat, jak postupuje, co ho po cestě překvapí atd.
Dokážu si představit, že holky by nechali vstoupit do krámu sexy blondýnu, do které se prodavač zamiluje a nedá mu spát…
DĚJ
MOTIVACE
Úkolem zápletky je motivovat hlavní postavu k tomu, aby začala jednat.
Vnitřní motivace – hlavní postava se rozhodne změnit, protože to chce ona sama. Ve filmech se z floutků a povalečů stávají čestní chlapíci, kteří stojí za svým slovem a nebojí se pro svou lásku něco obětovat.
Vnější motivace – hlavní postava je vedena událostmi, které není schopna ovlivnit a snaží se jim alespoň přizpůsobovat.
Pud x myšlení – hlavní postava často nemusí jednat rozumově, ale čistě pudově.
příspěvěk k dokončení….