BRÁNICE

DRAMATICKÁ VÝCHOVA A ŠKOLA DIVADELNÍ IMPROVIZACE

BRÁNICE

ÚVOD

Hlas je spojený s dechem. Když mluvíme, tak vydechujeme. Proto potřebujeme zvládnout dech a výdech. Co je naším cílem? To, aby náš hlas byl pevný a silný, abychom věděli o co ho opřít.
Jako oporu využíváme hlavně podbřišek a bránici.

Podbřišek
Bavíme se o místu, které se skrývá tam kde začínají kalhoty. Abychom ho zapojili a vyzkoušeli jak funguje, uděláme cvičení mašinka.
Mašinka – Sáhneme si na podbřišek a přitom děláme zvuk mašinky Ššššš. Měli bychom cítit, jak se podbřišek aktivuje. Na začátek je snadnější dělat mašinku v sedě a trochu si podsadit pánev (rozvalit se a uvolnit svaly). Poté cvičení můžeme přenést i do dalších poloh.

Brániční dech
Zpevní hlas, držení těla, uleví zádům, podpoří trávení a navíc to zklidní mozek. Vyzkoušíme ho tak, že si pohodlně sedneme, dáme si ruce na břicho a do rukou dýcháme. Pro větší uvědomění zkusíme cvičení pejsek.
Psí dech – dejte si ruku na břicho, vyplázněte jazyk a dýchejte jako pes. Tím by se mělo automaticky nahodit brániční dýchání.

SSS, ŠŠŠ, FFF – Představíme si, že máme okolo břicha pás, nebo širokou látku. Položíme ruku na břicho. Vydáváme vždy tři zvuky za sebou. SSS, ŠŠŠ, FFF. S pouští méně zvuku, Š více a F nejvíce.

Pa pa pi pi pu pa – Se zapojením bránice vydáváme pa pa pi pi pu pa, různě obměňujeme slabiky, mělo by se jednat o plný a stejný tón. Poté si slabikami hrajeme, buď samostatně, nebo s partnerem vedeme dialog, jeho smysl je však znát pouze z naší gestikulace a hlasového projevu pa pa pi pu pa.